Słodkowodne “krewetki” w Kamionce Bolko w Opolu

W czasie jednego z lipcowych, nocnych nurkowań zarejestrowaliśmy w opolskiej Kamionce Bolko obecność nieznanego nam wcześniej gatunku skorupiaków przypominających małe krewetki. Jest to gatunek lasonoga (Hemimysis anomala) blisko spokrewnionego z krewetkami, który przywędrował do Europy z rejonu mórz Czarnego i Kaspijskiego.
Z tego samego rejonu zawędrowały wiele lat temu do Europy pospolicie występujące w naszych jeziorach małże – racicznica zmienna.
Hemimysis anomala to niewielkie (13mm) skorupiaki wyglądem przypominające krewetki. Prowadzą ruchliwy, planktonowy tryb życia. W ciągu dnia kryją się przed światłem w cieniu podwodnych przeszkód tworząc ławice. Żerują nocą szybko pływając nad kamienisto – mulistym dnem. Wyraźnie unikają światła szczególnie w nocy. Oświetlony rój tych zwierząt natychmiast się “rozbiega” na wszystkie strony. Żywią się fito i zooplanktonem. Nie wiadomo jaki wpływ mogą wywierać te zwierzęta na nasze ekosystemy. Z obserwacji wynika, że drapieżne ryby takie jak okonie mogą się nimi żywić. Organizmy te są odporne na warunki zimowe w naszej strefie klimatycznej więc bez trudu potrafią przetrwać zimę. Będziemy się przyglądać ekspansji tego gatunku i jego wpływie na nasze ekosystemy wodne.

Przypisy:

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemimysis_anomala

http://www.seagrant.wisc.edu/Home/Topics/InvasiveSpecies/Details.aspx?PostID=664


Tomasz Kochanowski
Prawa autorskie zastrzeżone


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *